sel
Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
MC ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :
Ansiklopediler
Sponsorlu Bağlantılar
Secme Konular
· Kur'ân-ı Kerim'de İçkinin Haramlığı ve Yasaklanma Aşaması
· İslâm Kelimesinin Anlamları
· Nâs ve İnsan Kelimelerinin Anlam ve Mâhiyeti
· Allah'ın Kulu, Kulun Allah'ı Sevmesinin Belirtileri
· HAYY-KAYYUM
· Kur’an’da Ruh Sağlığı, Psikolojik Denge ve Huzur
· a- Hudûs Delili
· İnsan İle Diğer Canlılar Arasındaki Farklar
· Hikmetin Kur’andaki Dört Anlamı
· Sâlih İnsan Kimdir?.

Burayada Bak
· Müderris
· İkon
· Kitab-ı Mukaddes
· Diğer Görevleri
· Ana-Babanın En Büyük, En Kutsal Görevi Çocuklar, Çocuklar, Çocuklar!
· Birden çok Kadınla Evlenmenin Şartları
· 4- Şiddetli Geçimsizlik ve Kötü Muâmele
· Athene
· Herakles
· İsrâiliyyât
· Mürşid
· Rûhânî
· Allah’ın İsmi Olarak Şehid
· Tevekkül Sahiplerini, Kendisine Dayanıp Güvenenleri
· Atalarının Dinine Uymaları

Son Okunanlar
· İBN KAYYİM’İN ESMÂU’L-HÜSN İLE İLGİLİ ÇALIŞMALARI
· Allah'ın Hz. Nûh'u Övmesi
· VAHDET (HEP BİRLİKTE ALLAH’IN İPİNE SARILMAK)
· Arabistan Câhiliyesinde Hayvanlarla İlgili İnançlar
· 9- Çoğunluğa, Sürüye Uymak; Zanna Tâbi Olmak
· Kısas ve Hikmeti
· Zulme Râzı Olmamak
· Hevânın Putlaştırılması
· Misyoner
· 9) Rasyonalizm ..Kavramlar Ansiklopedisi     A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T V Y Z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9

İBN KAYYİM’İN ESMÂU’L-HÜSN İLE İLGİLİ ÇALIŞMALARI

İBN KAYYİM
İBN KAYYİM’İN ESMÂU’L-HÜSN İLE İLGİLİ ÇALIŞMALARI
Diğer uzman alimler gibi, İbn Kayyim’de; imanı sağlamlaştırmak, sahih akideyi tespit etmek, fert ile toplum hayatına yüce İslam hakikatini yerleştirmek, İslam hakikati ile ilgili yolları açıklamaya çalışmak, Allah’ın hakları ile kulların hakları hususunda bu hakikatin gerektirdiğini yapmak, bu hakikatin delalet ettiği şeyi anlamak ve bu hakikatle amel etmek, bu hakikati akıllara, nefislere ve kalplere sağlamca yerleştirmeye gayret sarf etmek sûretiyle Esmâu’l-Hüsnâ ile ilgili hadis hakkında çeşitli açıklamalar yapmış ve bunların manaları hakkında bilgiler vermiştir.
İbn Kayyim, Allah’ın isimleri ve bu isimleri sayma ile ilgili ilmin, diğer ilimler gibi temel bir ilim olduğunu doğrulamıştır. Yaratığın bütün ilimleri sayması gerektiği gibi, Allah’ın isimlerini sayması da doğal bir şeydir. Çünkü Allah’ın isimlerini saymak, her bilinenin sayılmasına temel oluşturmaktadır. Zira bilinen şeyler, bu isimlerin gereğidir ve bu isimlere bağlıdır.[1]
Selef ekolü, Kur’an’da ve Sünnette yüce Allah’ın şanına uygun bir biçimde O’nun isimleri ve sıfatları ile ilgili gelen her türlü haberleri ve halleri, ispat etmek sûretiyle doğrulamıştır.[2]
Yine Selef ekolü; Allah’ın sıfatlarını ve Allah’ın isimleri ile ilgili gerçekleri inkar etmelerinden dolayı Cehmiyye, Mu’tezile, Kaderiyye mezheplerini reddetmiştir.
Bu kitabın içeriği, Allah’ın isimleri ve sıfatları ile ilgili bilgiler verip Kitap ve Sünnetten isimlerin delillerini ortaya koymakta ve yüce Allah’ın isimlerine iman etmenin İslam’ın temel meselelerinden olduğunu bize bildirmektedir. Bu konuda insanın olgunluğa erişmesi ve mutluluğa kavuşması, ancak yaratıcısını bilmekle ve O’nun isimleri ile sıfatlarını tanımakla tamam olur. Bu gerçek ise, isimler ile sıfatların durumunu araştırmakla elde edilir. Böylece bu konu, varlığı tanımanın ancak en güzel isimler ve yüce sıfatlarla bağ kurmak sûretiyle açığa çıkmış olur.
Akide, Esmâu’l-Hüsnâ’nın gerektirdiklerini açıklama hususunda alanını genişletmekte ve yüce Allah’ın isimleriyle nasıl övüleceği, Kur’an ile Sünnette Allah’ın isimlerinin kaynaklarının nasıl olduğu ve işlenen konuların, Allah’ın isimleriyle tevessül ile duanın nasıl yapılacağını bildirmektedir. 
Bu konuda Esmâu’l-Hüsnâ ile ilgili, kötülükten tenzih etmeyi açıklama mahiyetinde bir bölüm oluşturulmuş ve Kur’an ile Sünnetin sınırlarını belirlediği gibi, bu isimleri genelleştirmede edeb ile ilgili gereklilik belirtilmiştir.
İbn Kayyim, bu eserde, Esmâu’l-Hüsnâ’nın manalarına, dilbilimi yönüne, dil yapısına, etimolojik ve belağat yönüne işaret etme hususunda alimlerin, tefsircilerin, hadisçilerin ve dilbilim bilginlerinin görüşlerinin özünü sunmuştur.
Yine Arapça dilbilimcilerin konu ile ilgili filolojik meselelerine de yer vermiştir. “Allahümme” (=Allahım) sözünün anlamı ve bu kelimenin aslı hakkında farklı dilbilimcilerin görüşlerini açıklaması gibi. Yine Kur’an’da Allah’ın sıfatı olarak geçen
“Tebâreke” (=yüceler yücesi) kelimesinin aslı ve Arapça dil sözlüklerinde, Meâni’l-Kur’an ve tefsir kitaplarında bu kelimenin delalet ettiği manayı açıklama hususundaki görüşleri de böyledir. Ayrıca İsim ile ismin ifade ettiği mana (=müsemma) arasındaki farklılığın, dil ve sözlük ile ilgili kitaplardan kaynaklandığına dair açıklamaları da bu şekildedir. 
İbn Kayyim, Allah’ın isimlerini, “el-Kâfiyetu fî Beyâni Akîdeti Ehli’s-Sünnet” adlı kitabında ele aldığı manzum şiir hakkındaki düşüncesini ve bunun dışında ayrıca konu ile ilgili birçok kimsenin yazdığı eserlerde az bulunan filolojik konular, yorumlar, belağatlı nükteler ve aydınlatıcı fikirler hakkındaki görüşünü ortaya koymuştur.
Son olarak; okuyucu, kitabın içerisinde fıkıh, yasama, yorum, hadis şerhi, akaid ve tevhid ile ilgili ifadeler görmektedir. Dolayısıyla bu kitap; içerisinde şiir, nesr, edebî ve filoloji ile ilgili bazı sözler içermekle birlikte bir eğitim ve bir ahlak kitabıdır.
 
* * *
       [1]      Bedâiu’l-Fevâid, 1/163 [2]      Muhammed Ebû Zehra, el-Mezâhibu’l-İslâmiyye, s. 38


Son takip: 27.05.2020 - 07:10
Konu ile alakali düsüncelerinizi yaziniz:· Mesih · Âyetlerde Allah'ın Zâtı ve Sıfatları İçin Kullanılan Müteşâbih Örnekleri · Kutsal Cumartesi · b- Olumlu Anlamıyla Fitne · Allah Kimlerin Velîsidir?. · 2) Dört İmamın Taklitten Sakındıran Sözleri · L İLÂHE İLLALLAH.. · Din Ve Şeriat · Malın Teslim Alınması, (Kabz) · 1- Nefs-i Emmâre · Müteşâbihteki Gizliliğin Belirdiği Yönler · Çıkarken mi, Yaklaşırken mi? İki Kör mü, Bir Kör mü?. · Ecel ve Kader · Mutlak Nur, Âlemleri ve Gönülleri Nurlandıran Allah'tır · Put ve Putperestlikle İlgili Kavramlar ve Anlamları Abbas’ın Eli · 6) Teşkilatın Başında Liderin İlim Ve Basiret Sahibi Güvenilir Bir Müslüman Olması. · Zâlimleri · 9. Gıybet Etmez, Kardeşlerini Çekiştirmez. · Düşük Yapma . · Rüyaya Yalan Karıştırmak.
· GİRİŞ · AF-AFV · AĞLAMAK-GÖZYAŞI · AHİD · ÂHİRETE İMAN · ÂİLE VE EŞLERİN GEÇİMİ · AKIL · ALLAH (C.C.) · ANA BABAYA İHSAN · ARZ VE SEM · ATALAR YOLU · ÂYET · ÂYETܒL-KÜRSÎ · AZİM VE TEVEKKÜL · BAKARA VE İCL (SIĞIR VE BUZAĞI) · BÂTIL · BELA-İMTİHAN · BESMELE · BUHL/CİMRİLİK · CÂHİLİYYE · CEHENNEM · CENNET · CİHAD · Dalalet · DİN · DİN GÜNÜ · DUA · DÜNYA · DÜNYA HAYATI · DÜŞMANLIK · ECEL · EHL-İ KİTAP · EMÂNET · EMR-İ Bİ’L-MA’RÛF VE NEHY-İ ANİ’L-MÜNKER · ENDÂD · ENSÂRULLAH (ALLAH YOLUNUN YARDIMCILARI) · Esmau'l-Husna · ESMAULLAHİ'L-HUSNA · FAİZ · FAKİRLİK-ZENGİNLİK · Felah · FESAD · FETİH · FISK VE FÂSIK · FİTNE · FUHUŞ VE ZİN · GÂLİBİYET (ALLAH’IN YARDIMI VE ZAFER) · GAYB · GAZAP · GÜNAH · GÜZEL SÖZ · HAC · HAK-BÂTIL · HAKK · HAKKA BÂTILI KARIŞTIRMAK VE HAKKI GİZLEMEK · HALİFE-HİLÂFET · HALK (YARATMA) · HAMD · HARAM-HELÂL · HASENE-GÜZELLİK · HASTALIK · HAYIR-ŞER · HELÂK · HESAP · HEV · HİCRET · HİDÂYET · HİKMET · HİLÂFET-İMAMET · HIRSIZLIK · HÜKM-HÂKİMİYET · HÜZÜN-ÜZÜNTÜ · İbadet · İBLİS · İÇKİ VE KUMAR · İFSAD-İSLAH · İFTİR · İHLÂS · İHSAN-MUHSİN · İHTİLAF · İKRÂH · İLİM · İMAM · İMAN-MUMİN · İNCİL · İNFÂK · İNKÂR · İNSAN · İNSANLARA İYİLİĞİ EMREDİP KENDİNİ UNUTMAK · İNZÂR · İRTİDÂD-MÜRTED · İSLAMIN HAREKET METODU · İSLÂM-MÜSLÜMAN · İSRÂF · İSRAİL OĞULLARI · İSTİANE · İSTİÂZE · İSTİĞÂSE . · İSTİĞFAR · İSTİKAMET · İSTİKBÂR-MÜSTEKBİR · İSYAN-İTAAT · İTİKAF · İZZET-ZİLLET · KADIN · KÂFİR · KALB · KALP VE KALBİN MÜHÜRLENMESİ · KAN DÖKMEK · KARZ-I HASEN · KISAS · KITÂL-SAVAŞ · KİTAB-KUR'AN · KİTAPLARA İMAN · KIYÂMET · KÖLE-KÖLELİK · KORKU · KÜFÜR · KÜFÜR ÖNDERLERİ · LÂNET · MAĞFİRET · MAL-MÜLK VE MÂLİK · MÂSİYET · MEKR-TUZAK · MELEK-MELEKLERE İMAN · MESCİD · MESH (“AŞAĞILIK MAYMUNLAR OLUN!”) · MEYDAN  OKUMA  (KUR'AN'IN  İ'CÂZI) · MİLLET · MÎRÂS · MUHKEM VE MÜTEŞÂBİH ÂYETLER · MÜNAFIK-MÜNAFIKLAR · NAMAZ · NASARA-HRİSTİYANLIK · NEBİ-RASUL · NEFS · NESH · NİFAK-MÜNAFIK · NİKÂH VE TALÂK · NİSYÂN-UNUTMA · NÛR · ÖLÜM · ORUÇ · PEYGAMBER-PEYGAMBERLİK · PUT VE PUTA TAPMA · RABB · RİBAT-RABITA-MURÂBATA YAPMAK · RİYA · RIZIK · RUH · RUKÛ · SABİÎLER · SABIR · SÂLİH AMEL · SECDE · ŞEFÂAT · ŞEHİD · ŞERİAT · SEVGİ · ŞEYTAN · ŞİARLAR · SIDK/DOĞRULUK · SİHİR-BÜYÜ · SIRÂT-I MÜSTAKÎM . · ŞİRK · ŞÜKÜR · ŞÛR (İSTİŞÂRE/DANIŞMA) · SU VE YAĞMUR · TAAT · TAĞUT · TAHÂRET-TEMİZLİK · TAHRİF · TAKİYYE · Taklid · Takva · TÖVBE · TEVEKKÜL · TEVESSÜL-VESİLE · TEVHİD · TE’VİL VE TEFSİR · TEVRAT · TİCÂRET · TUĞYÂN · ÜLܒL-EMR · ÜMMET · VAHDET · VASİYET · VELÎ · YEME-İÇME · YEMİN · YÜSR-KOLAYLIK · ZALİM · ZEKÂT · ZİKİR · ZULÜM

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80


Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber