sel
Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
MC ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :
Ansiklopediler
Sponsorlu Bağlantılar
Secme Konular
· Kur'ân-ı Kerim'de İçkinin Haramlığı ve Yasaklanma Aşaması
· İslâm Kelimesinin Anlamları
· Nâs ve İnsan Kelimelerinin Anlam ve Mâhiyeti
· Allah'ın Kulu, Kulun Allah'ı Sevmesinin Belirtileri
· HAYY-KAYYUM
· Kur’an’da Ruh Sağlığı, Psikolojik Denge ve Huzur
· a- Hudûs Delili
· İnsan İle Diğer Canlılar Arasındaki Farklar
· c- Gâye ve Nizam Delili
· Hikmetin Kur’andaki Dört Anlamı

Burayada Bak
· 3. İhsan ve Islahla Çözüm
· Hâtemu’l-Evliyâ
· Ârif
· Tevekkülün Konumu
· Arazi Gasbetmek.
· Akidedeki Yeri
· Cengâver
· Tekfir (Keffâret, Fidye–Redemption)
· Arbede
· Athene
· Determinizm
· Herakles
· Mit
· Noel, Noel Baba
· Tecellî

Son Okunanlar
· İBN KAYYİM’İN BU KİTAPTAKİ METODU
· Ümerâya Karşı Dikkatli Olunmalı
· Tûfân Yerel Bir Âfet miydi?.
· Sihir; Anlam ve Mâhiyeti
· Plutus
· d- Kıskanmamak
· Savm/Oruç; Anlam ve Mâhiyeti
· b- Putperest Yahûdiler (Altın Buzağıya Tapanlar)
· GİRİŞ.
· Tayy-i mekânKavramlar Ansiklopedisi     A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T V Y Z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9

İBN KAYYİM’İN BU KİTAPTAKİ METODU

İBN KAYYİM
İBN KAYYİM’İN BU KİTAPTAKİ METODU
İbn Kayyim, bu kitapta, her okuyucunun faydalanabileceği bu nefis bölümlerde, göklerin ve yerin yaratılmasındaki asıl gayeyi açıklamaktadır. Bu asıl gaye ise, kulların, yüce Allah’ı ve O’nun kemâl sıfatlarını tanıyıp O’na ibadet etmelerini ve hiçbir şeyi O’na şirk koşmamalarını istemektedir. İşte o zaman Esmâu’l-Hüsnâ, tevhidin ve mutlak ibadetin yalnızca Allah’a has kılınması ile ilgili hususun, her bölüm ve her bab başlığı içerisinde tecelli eder.
Kur’an âyetlerinin, alemin yaratılması ile ilgili konusu; kulların, O’nun kudretini tanımalarını ve O’nun ilminin genişliğini anlamaya yönelik çalışmalarınıf gerektirir. İşte bu da, O’nu tanımayı, isimleri ile sıfatlarını tanımayı ve O’nun bir olduğunu tanımayı sağlar.
İbn Kayyim’in yaptığı bu araştırmaların sırrı, Allah’ın güzel isimleri ile O’nun yüce sıfatları arasında bağ kurmak ve mahlukatın kaç gruba ayrıldığı, bu mahlukatın ise yaratıcının varlığına, tevhide, ahirete ve peygamberlik ile ilgili konulara karşı konumlarını ortaya koyma hususunda insanı irşad etmede Kur’an’ın metodunu açıklamaktır.
Peygamberler de, yüce Allah’ın isimlerini, sıfatlarını, bir olduğunu, O’na kavuşmayı ve meleklerin varlığını haber vermişlerdir.
Şüphesiz ki bu, iman konuları içerisine giren büyük bir konudur. Allah ancak bu konuyu, ebedi ahiret mutluluğunu kendi istek ve arzularının önüne geçiren kimseye açar.
Allah’ın isimleri ve sıfatları ile ilgili hadis, bu dünyada kulun elde edebileceği en değerli bir ilimdir.
Görüldüğü üzere bu kitap; içerisinde aydınlatıcı ve kuşatıcı bir yapının olduğu, aşırı gitme, sahtelik ile ilavenin olmadığı, mükemmel bir üslubu yücelttiği ve süslediği, dikkatli olma, ilmi kapasite ile fenni bir yeterliliğe sahip olma hususunda belli bir metot ile bir gayeyi ortaya koyan bir tablo ve bir bilgi mahiyetindedir. 
Bununla birlikte okuyucuyu; en görünümlü, en süslü ve en yüce kelimelerle belli bir gayeye yöneltir.
Eğer bazen konu dışına çıkılsa yada konu uzatılmış olunsa bile, kitap; kendine özgü üslubuyla, yapısıyla, bilgi donanımıyla, hüküm çıkarmasıyla ve görüş belirtmesiyle müellif İbn Kayyim (rh.a)’in istediği amaç ve metodu içermektedir. Çünkü İbn Kayyim, bu kitapta, her türlü melekeleri önümüze koymaya çalışmaktadır. Zaten İbn Kayyim, bütün kitaplarında; şeriatın güzellikleri, akidenin temelleri, ibadetin asıl yönleri ile incelikleri ve konu hakkında Hz. Peygamber (s.a.v)’in tavrı ile ilgili mükemmel bir tablo oluşturmada İslam dininin sahih yönünü tanıtmayı hedeflemektedir. İşte bu metot, eski ve yeni alimlerin eser yazarken kullandığı benzeri az bulunur bir metottur.
 
* * *


Son takip: 13.01.2021 - 07:35
Konu ile alakali düsüncelerinizi yaziniz:· MELEKLERE İMAN.. Melek İsmi Hakkında Bilgi · 6) Teşkilatın Başında Liderin İlim Ve Basiret Sahibi Güvenilir Bir Müslüman Olması. · Fitne Unsurları · Maîşet Temini İçin Peygamberimiz Çobanlık da Yapmıştır · 21) Allah’ın Sevdiğini ve Sevmediğini İlan Etmek · İLİM... · Kabe’yi İlk İnşa Edenler 1- Melekler · Teveccüh · 2) Teşrik Günleri · Cizye; Gayr-i Müslimlerin Can ve Mallarını Koruma Bedeli/Yıllık Vergi · Fetişizmin İçyüzü. · Tüketim Çılgınlığı ve İnsanımız. · İmamın Varlığı Dinen Zarurîdir · Vahdet Nasıl Gerçekleşir?. · Yoga Nedir? · Lian/Mülâane · Kur’ân-ı Kerim’de Dinde İkrâhın Olmadığı ve İnanç Özgürlüğü. · Heykelin yasaklanma nedeni · c) Ölülerle Ya Da Sığınma Talebini Karşılama Gücüne Sahip Ancak Hazır Olmayan Canlılar İle İstiaze · Râbıta "Fenâ fillâh" ve "Nirvana"
· GİRİŞ · AF-AFV · AĞLAMAK-GÖZYAŞI · AHİD · ÂHİRETE İMAN · ÂİLE VE EŞLERİN GEÇİMİ · AKIL · ALLAH (C.C.) · ANA BABAYA İHSAN · ARZ VE SEM · ATALAR YOLU · ÂYET · ÂYETܒL-KÜRSÎ · AZİM VE TEVEKKÜL · BAKARA VE İCL (SIĞIR VE BUZAĞI) · BÂTIL · BELA-İMTİHAN · BESMELE · BUHL/CİMRİLİK · CÂHİLİYYE · CEHENNEM · CENNET · CİHAD · Dalalet · DİN · DİN GÜNÜ · DUA · DÜNYA · DÜNYA HAYATI · DÜŞMANLIK · ECEL · EHL-İ KİTAP · EMÂNET · EMR-İ Bİ’L-MA’RÛF VE NEHY-İ ANİ’L-MÜNKER · ENDÂD · ENSÂRULLAH (ALLAH YOLUNUN YARDIMCILARI) · Esmau'l-Husna · ESMAULLAHİ'L-HUSNA · FAİZ · FAKİRLİK-ZENGİNLİK · Felah · FESAD · FETİH · FISK VE FÂSIK · FİTNE · FUHUŞ VE ZİN · GÂLİBİYET (ALLAH’IN YARDIMI VE ZAFER) · GAYB · GAZAP · GÜNAH · GÜZEL SÖZ · HAC · HAK-BÂTIL · HAKK · HAKKA BÂTILI KARIŞTIRMAK VE HAKKI GİZLEMEK · HALİFE-HİLÂFET · HALK (YARATMA) · HAMD · HARAM-HELÂL · HASENE-GÜZELLİK · HASTALIK · HAYIR-ŞER · HELÂK · HESAP · HEV · HİCRET · HİDÂYET · HİKMET · HİLÂFET-İMAMET · HIRSIZLIK · HÜKM-HÂKİMİYET · HÜZÜN-ÜZÜNTÜ · İbadet · İBLİS · İÇKİ VE KUMAR · İFSAD-İSLAH · İFTİR · İHLÂS · İHSAN-MUHSİN · İHTİLAF · İKRÂH · İLİM · İMAM · İMAN-MUMİN · İNCİL · İNFÂK · İNKÂR · İNSAN · İNSANLARA İYİLİĞİ EMREDİP KENDİNİ UNUTMAK · İNZÂR · İRTİDÂD-MÜRTED · İSLAMIN HAREKET METODU · İSLÂM-MÜSLÜMAN · İSRÂF · İSRAİL OĞULLARI · İSTİANE · İSTİÂZE · İSTİĞÂSE . · İSTİĞFAR · İSTİKAMET · İSTİKBÂR-MÜSTEKBİR · İSYAN-İTAAT · İTİKAF · İZZET-ZİLLET · KADIN · KÂFİR · KALB · KALP VE KALBİN MÜHÜRLENMESİ · KAN DÖKMEK · KARZ-I HASEN · KISAS · KITÂL-SAVAŞ · KİTAB-KUR'AN · KİTAPLARA İMAN · KIYÂMET · KÖLE-KÖLELİK · KORKU · KÜFÜR · KÜFÜR ÖNDERLERİ · LÂNET · MAĞFİRET · MAL-MÜLK VE MÂLİK · MÂSİYET · MEKR-TUZAK · MELEK-MELEKLERE İMAN · MESCİD · MESH (“AŞAĞILIK MAYMUNLAR OLUN!”) · MEYDAN  OKUMA  (KUR'AN'IN  İ'CÂZI) · MİLLET · MÎRÂS · MUHKEM VE MÜTEŞÂBİH ÂYETLER · MÜNAFIK-MÜNAFIKLAR · NAMAZ · NASARA-HRİSTİYANLIK · NEBİ-RASUL · NEFS · NESH · NİFAK-MÜNAFIK · NİKÂH VE TALÂK · NİSYÂN-UNUTMA · NÛR · ÖLÜM · ORUÇ · PEYGAMBER-PEYGAMBERLİK · PUT VE PUTA TAPMA · RABB · RİBAT-RABITA-MURÂBATA YAPMAK · RİYA · RIZIK · RUH · RUKÛ · SABİÎLER · SABIR · SÂLİH AMEL · SECDE · ŞEFÂAT · ŞEHİD · ŞERİAT · SEVGİ · ŞEYTAN · ŞİARLAR · SIDK/DOĞRULUK · SİHİR-BÜYÜ · SIRÂT-I MÜSTAKÎM . · ŞİRK · ŞÜKÜR · ŞÛR (İSTİŞÂRE/DANIŞMA) · SU VE YAĞMUR · TAAT · TAĞUT · TAHÂRET-TEMİZLİK · TAHRİF · TAKİYYE · Taklid · Takva · TÖVBE · TEVEKKÜL · TEVESSÜL-VESİLE · TEVHİD · TE’VİL VE TEFSİR · TEVRAT · TİCÂRET · TUĞYÂN · ÜLܒL-EMR · ÜMMET · VAHDET · VASİYET · VELÎ · YEME-İÇME · YEMİN · YÜSR-KOLAYLIK · ZALİM · ZEKÂT · ZİKİR · ZULÜM

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80


Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber