sel
Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
MC ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :
Ansiklopediler
Sponsorlu Bağlantılar
Secme Konular
· Kur'ân-ı Kerim'de İçkinin Haramlığı ve Yasaklanma Aşaması
· İslâm Kelimesinin Anlamları
· Nâs ve İnsan Kelimelerinin Anlam ve Mâhiyeti
· Allah'ın Kulu, Kulun Allah'ı Sevmesinin Belirtileri
· HAYY-KAYYUM
· Kur’an’da Ruh Sağlığı, Psikolojik Denge ve Huzur
· a- Hudûs Delili
· İnsan İle Diğer Canlılar Arasındaki Farklar
· Hikmetin Kur’andaki Dört Anlamı
· Sâlih İnsan Kimdir?.

Burayada Bak
· Diğer Görevleri
· Ana-Babanın En Büyük, En Kutsal Görevi Çocuklar, Çocuklar, Çocuklar!
· Herakles
· Rûhânî
· Misvak ve Diş Temizliği
· Nükabâ
· Toprak Mahsullerinin Zekâtı
· Din; Anlam ve Mâhiyeti
· İslam’a Göre Din Gerçeği
· Bu İsmi Bilmenin Faydaları
· Allah’ın Semî’ İsmine İnanmanın Gereği
· Bu İsimleri Bilmenin Faydası
· Kâr
· Mısır'dan Çıkış
· Beşerî Sistemlerin Dünyevîliği; İslâm'ın Uhrevîliği

Son Okunanlar
· Akıl İle İlgili Veciz Sözler
· Secdenin İki Kez Yapılması
· 2) Darwinizm ..
· 2- Suhuf-u Mükerrame ve Suhuf-u Mutahhare
· b- Vaftiz
· f- Haç takınmak
· Plutus
· Ay Hali Olan Kadın İle İlgili Hükümler
· Zühdün Kısımları
· Bitkiler ve Su.Kavramlar Ansiklopedisi     A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T V Y Z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9

Akıl İle İlgili Veciz Sözler

Akıl İle İlgili Veciz Sözler
Akıl İle İlgili Veciz Sözler:   * "İnsanlara akılları ölçüsünde söz söyleyin." (Hadis-i şerif) * "İdrâk-ı meâlî bu küçük akla gerekmez;    Zira bu terazi o kadar sıkleti çekmez." (Ziya Paşa) * "Akla mağrûr olma Eflâtun-ı vakt olsan dahî,    Bir edîb-i kâmili gördükde tıfl-i mekteb ol." (Nef''î)     * Aklı olmayanın dini de yoktur. * En akıllı insan öğüt alan insandır. * Her nimetin bir şükrü vardır. Akıl nimetinin şükrü de düşünüp öğüt almaktır. * İki şey var ki, asla sonuna erişilmez. İlim ve akıl * İlim tükenmez hazine, akıl eskimez elbisedir. * Akıl, vücudun efendisidir. * Akıl attır, dizgini ârif ve âlim elinde. * Akıl ve dirâyetin ak saçlılarınki gibi; ama yüreğin masum çocuk yüreği olsun. * Akıl için yol birdir. * Akıl, sağlam bir göz; Kur'an ise ışıkları her köşeye saçılıp yayılan bir güneştir. * Şeriat ile akıl, nur üstüne nurdur.
* Hurâfeler ve bâtıl inanışlar, zayıf akıllıların dinidir. * Akıl noksanlığı iki türlü olur: Biri delilikten, öbürü câhillikten.  * Bir akıl iyidir ama, iki akıl daha iyidir.
* Akıl akıldan üstündür. * Akıl gibi sermaye olmaz. * Akıl olmayınca başta, ne kuruda biter ne yaşta. * Akıl tecrübe ile kemâl bulur. * Akıl vezirdir, gönül padişah. * Bir akıllının dostluğu, tüm delilerin dostluğundan daha iyidir. * Ey akıllı! Sakın aklın başına gelince, pişman olacak bir sarhoşluğa düşme. * Mecnun'la birlikte oturan akıllı, Leylâ'nın yüzünden başka şey konuşmaz. * Zekî, başkalarını bilendir; kendini bilen ise akıllıdır.  * Akıllı bir kişi, düşmanından da akıl öğrenmeyi ihmal etmez. * Akıllı olan, başkasının kusurunu görerek kendisininkini düzeltir. * Aptallar, akıllılardan pek az şey öğrenirler; ama akıllılar, aptallardan çok şey öğrenirler. * Akıllı olan aklıyla mağrur değil; meşgul olur. * Akıllıya "ben" yakışmaz. * Yalnız akıllı olmayı istemek, büyük bir deliliktir. * İki şey akıl hafifliğini gösterir: Söyleyecek yerde susmak, susacak yerde söylemek. * Aklı kıt olan dilini tutamaz. * Akıllının uzun kulakları, kısa dili vardır.
* Akıllı söylemeden düşünür, akılsız düşünmeden söyler. * Akıl yeryüzünden kalksa bile, hiç bir kimse akılsız olduğuna inanmaz. * Akılları pazara çıkarmışlar, herkes yine kendi aklını beğenmiş almış. * Deliler ve akıllı insanlar zararsızdır. En tehlikeli insanlar, yarı deliler ve yarı akıllılardır. * Akıllı düşman, akılsız dosttan yeğdir. * Akıllı iki kere aldanmaz. * Akıllı neyler balı, akılsız neyler malı. * Hayatta başarılı olmak için akılsız görünmeli, ama akıllı olmalıyız. * Akıllı görünmeye çalışmak, olduğundan daha akılsız görünmekten başka işe yaramaz. * Bir soru soran adamın sorusundan, onun ne derece akıllı olduğu anlaşılır. * Olabilirsen başkalarından daha akıllı ol; fakat onlara daha akıllı olduğunu söyleme! * İnsanlar, akıllılar arasında deli; deliler arasında akıllı olmasını bilmeli. * Akıllı olmak da bir şey değil; önemli olan o aklı yerinde kullanmaktır. * Ham düşünceleri, ancak akıl pişirir.
* Aklı bol olan, zamanın kıtlığından zarar görmez. * Akıl ve iman ikiz kardeştir. Allah biri olmadan diğerini kabul etmez. * Aklına çok güvenen, akıl seviyesini aşamadığı için, vahy ve ilhamdan mahrum kalır. * Doğru işlemeyen akıl, keskinmiş neye yarar? Saatin iyiliği koşmasında değil; doğru gitmesindedir. * İman kalp sayesinde inanılan ve yaşanan, akıl sayesinde  de düşünülen ve idrak edilen bir gerçektir. * Bir saat (kısa bir an) tefekkür (düşünmek), bir gece nâfile ibadet etmekten daha hayırlıdır. * Delinin yüreği ağzındadır; akıllının dili yüreğindedir. * "Siz onları görseydiniz deli derdiniz; onlar sizi görseydi, müslüman demezlerdi." (Sahabeler için Hasan-ı Basrî) * Deli dedikleri, aklın esaretinden kurtulmuş olandır. [1]   [1] Ahmet Kalkan, Kur’an Kavram Tefsiri.


Son takip: 24.05.2020 - 05:41
Konu ile alakali düsüncelerinizi yaziniz:· b- Allah'ın Ayetlerini Yalanlama · 4- Eşit muâmele · Kur’ân’ı Kerim’de Allah’ın Kur’an’a Yemini · Namaza Çağrı Haydin Felâha! · Korku Denen Reaksiyon. · Harâc; Zimmîlerden Alınan Toprak Vergisi · Hırsızlık Yapmak · Kur'an'da İnfak. · 2) Keffâret İçin Köle Âzâdı · Niçin Peygamberlerin Kendi Kavimlerine Davet Ettiği İlk Kavram Kelime-i Tevhiddi?. · 6) Adak Adamak · İNSANLARIN ÖNEMSEMEDİĞİ SAKINILMASI GEREKEN HARAMLAR.. · e- Hileli Arttırma · Kur’an’ın İcaz Örneklerinden Biri “Kısasta Hayat Vardır!”. · Günah ve İsyanın Sonuçları · Teveccüh · 2) Zengin Hısımların Himâyesi · d) Mescidin Askerî Amaçlar İçin Kullanılması · Tarih Boyunca İçki · Hidâyet Vermek Sadece Allah’a Ait
· GİRİŞ · AF-AFV · AĞLAMAK-GÖZYAŞI · AHİD · ÂHİRETE İMAN · ÂİLE VE EŞLERİN GEÇİMİ · AKIL · ALLAH (C.C.) · ANA BABAYA İHSAN · ARZ VE SEM · ATALAR YOLU · ÂYET · ÂYETܒL-KÜRSÎ · AZİM VE TEVEKKÜL · BAKARA VE İCL (SIĞIR VE BUZAĞI) · BÂTIL · BELA-İMTİHAN · BESMELE · BUHL/CİMRİLİK · CÂHİLİYYE · CEHENNEM · CENNET · CİHAD · Dalalet · DİN · DİN GÜNÜ · DUA · DÜNYA · DÜNYA HAYATI · DÜŞMANLIK · ECEL · EHL-İ KİTAP · EMÂNET · EMR-İ Bİ’L-MA’RÛF VE NEHY-İ ANİ’L-MÜNKER · ENDÂD · ENSÂRULLAH (ALLAH YOLUNUN YARDIMCILARI) · Esmau'l-Husna · ESMAULLAHİ'L-HUSNA · FAİZ · FAKİRLİK-ZENGİNLİK · Felah · FESAD · FETİH · FISK VE FÂSIK · FİTNE · FUHUŞ VE ZİN · GÂLİBİYET (ALLAH’IN YARDIMI VE ZAFER) · GAYB · GAZAP · GÜNAH · GÜZEL SÖZ · HAC · HAK-BÂTIL · HAKK · HAKKA BÂTILI KARIŞTIRMAK VE HAKKI GİZLEMEK · HALİFE-HİLÂFET · HALK (YARATMA) · HAMD · HARAM-HELÂL · HASENE-GÜZELLİK · HASTALIK · HAYIR-ŞER · HELÂK · HESAP · HEV · HİCRET · HİDÂYET · HİKMET · HİLÂFET-İMAMET · HIRSIZLIK · HÜKM-HÂKİMİYET · HÜZÜN-ÜZÜNTÜ · İbadet · İBLİS · İÇKİ VE KUMAR · İFSAD-İSLAH · İFTİR · İHLÂS · İHSAN-MUHSİN · İHTİLAF · İKRÂH · İLİM · İMAM · İMAN-MUMİN · İNCİL · İNFÂK · İNKÂR · İNSAN · İNSANLARA İYİLİĞİ EMREDİP KENDİNİ UNUTMAK · İNZÂR · İRTİDÂD-MÜRTED · İSLAMIN HAREKET METODU · İSLÂM-MÜSLÜMAN · İSRÂF · İSRAİL OĞULLARI · İSTİANE · İSTİÂZE · İSTİĞÂSE . · İSTİĞFAR · İSTİKAMET · İSTİKBÂR-MÜSTEKBİR · İSYAN-İTAAT · İTİKAF · İZZET-ZİLLET · KADIN · KÂFİR · KALB · KALP VE KALBİN MÜHÜRLENMESİ · KAN DÖKMEK · KARZ-I HASEN · KISAS · KITÂL-SAVAŞ · KİTAB-KUR'AN · KİTAPLARA İMAN · KIYÂMET · KÖLE-KÖLELİK · KORKU · KÜFÜR · KÜFÜR ÖNDERLERİ · LÂNET · MAĞFİRET · MAL-MÜLK VE MÂLİK · MÂSİYET · MEKR-TUZAK · MELEK-MELEKLERE İMAN · MESCİD · MESH (“AŞAĞILIK MAYMUNLAR OLUN!”) · MEYDAN  OKUMA  (KUR'AN'IN  İ'CÂZI) · MİLLET · MÎRÂS · MUHKEM VE MÜTEŞÂBİH ÂYETLER · MÜNAFIK-MÜNAFIKLAR · NAMAZ · NASARA-HRİSTİYANLIK · NEBİ-RASUL · NEFS · NESH · NİFAK-MÜNAFIK · NİKÂH VE TALÂK · NİSYÂN-UNUTMA · NÛR · ÖLÜM · ORUÇ · PEYGAMBER-PEYGAMBERLİK · PUT VE PUTA TAPMA · RABB · RİBAT-RABITA-MURÂBATA YAPMAK · RİYA · RIZIK · RUH · RUKÛ · SABİÎLER · SABIR · SÂLİH AMEL · SECDE · ŞEFÂAT · ŞEHİD · ŞERİAT · SEVGİ · ŞEYTAN · ŞİARLAR · SIDK/DOĞRULUK · SİHİR-BÜYÜ · SIRÂT-I MÜSTAKÎM . · ŞİRK · ŞÜKÜR · ŞÛR (İSTİŞÂRE/DANIŞMA) · SU VE YAĞMUR · TAAT · TAĞUT · TAHÂRET-TEMİZLİK · TAHRİF · TAKİYYE · Taklid · Takva · TÖVBE · TEVEKKÜL · TEVESSÜL-VESİLE · TEVHİD · TE’VİL VE TEFSİR · TEVRAT · TİCÂRET · TUĞYÂN · ÜLܒL-EMR · ÜMMET · VAHDET · VASİYET · VELÎ · YEME-İÇME · YEMİN · YÜSR-KOLAYLIK · ZALİM · ZEKÂT · ZİKİR · ZULÜM

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80


Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Saglik Şiirler Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Haberler Oyun Resimler Ilahiler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
Üniversite taban puanları ilmihal Rehber