2018 aktif konular listesi

2018 aktif konular listesi

Kan Tahlili Verirken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

 • bilgi

Laboratuvar tahlillerinde hatalı sonuç almamak için dikkat etmeniz gereken önemli noktalar vardır.Bunlardan biride stres halinde tahlil vermeniz.Günlük hayatta peşinizden gelen stres tahlil sonuçlarınızı etkileyebilir.

Stresli iken kan tahlili vermeniz sonuçların hatalı gelmesine sebep olabilir.

Tetkiklerde doğru sonuca ulaşmanız şunlara dikkat etmelisiniz

*Sizin için özel bir durum belirtilmemişse doğru olan aç olarak kan vermenizdir.Çünkü PTH, büyüme hormonu, IGF-1, ACTH, TSH, insülin, glukagon, seks hormonları, kalsiyum, fosfor, vitamin B 12, ferritin, sedimentasyon, CRP gibi değerlerin ölçülmesinde ortalama 10-12 saatlik açlık sonrası daha sağlıklı sonuçlar elde edildiği saptanmıştır.Su tüketiminin tahlil için sorun teşkil etmediğini de burada belirtmekte fayda var.

Stres Hormonu Nedir?

 • bilgi

İnsanın karşılaştığı zorluklara ruhsal ve bedensel olarak vücudun verdiği tepkiler bütünü stres olarak nitelendirilebilir.İnsan vücudu strese bağlı olarak çeşitli hormonlar salgılar.

Gerginlik sırasında vücutta sinir sisteminin bazıları uyarılmaktadır. Vücutta bu uyarılara çeşitli stres hormonunu salgılayarak cevap verir.

Stres durumunda katekolamin de denilen adrenalin ve noradrenalin, kortizol, endorfinler, büyüme hormonu, prolaktin ve testosteron hormon düzeylerinde değişiklikler görülebilir.

Beyinde bulunan hipotalamus bölgesi böbrek üstü bezlerini uyararak adrenalin ve kortizol hormonlarının kana salınmasını sağlar. Bu hormonlar da kalp hızını, solunum sayısını, kan basıncını ve metabolizmayı artırır, kasların daha fazla kanlanmasını sağlar. Vücut hareket haline geçmeye hazırlanır.Göz bebekleri genişler, kan şekeri yükselir. terlemeler başlar.

Ne Ekersek Onu Biçiyoruz!

 • bilgi

Stres hormonlarının kontrolü;

Karşılaştığımız zorluk karşısında beynimiz,düşüncelerimiz , salgılanan hormonlarının artışına sebebiyet veriyorsa aynı düşünme mekanizması stresi savuşturup kaliteli yaşam sürmenize ön ayak olabilir.

unutmayalım ki her şey düşünceyle başlar..ve düşüncelerimiz bizim geleceğimizi şekillendirir.

Güç noktası şimdiki zamanda saklı.işin özü cevheri budur..1 dakika öncesi de artık sizin için geçmiş zamandır.10 yıl öncesi de..yaşandı ve bitti..onlar üzerinde etkimiz kalmadı artık..peki ya şimdi..şu anki düşüncelerimiz geleceğimiz için yatırım niteliğinde..

Her şeyin ham maddesi düşüncelerimiz ise unutmayalım ki içinde bulunduğumuz her an yeni bir başlangıç noktası..
Eskiden yeniye , yaşanmışlıktan yaşanacak olanlara doğru yeni bir adım , yeni bir başlangıç..

düşünceler değişmeye başladıkça , olumlamalar yapıldıkça strese bağlı duygular da ortadan kalkmaya başlayacaktır.

Fibromiyalji ve Stres

 • bilgi

Fibromiyalji nedir?

Yorgunluk sendromu diye de bilinen fibromiyalji; uyku bozukluğu, aşırı ve süreğen yorgunluk hissi, halsizlik kaslarda yaygın ağrı ve hassasiyet, ve sabah tutukluğu gibi rahatsızlıklarla öne çıkan kronik yumuşak doku romatizmal ağrı sendromudur.

Romatizmal hastalıklar arasında sık görülen bu rahatsızlık özellikle kadınlarda 25-50 li yaşlarda kendini göstermektedir.Yapılan araştırmalar ülkede 1.5 milyona yakın kişinin fibromiyalji hastası olduğunu göstermektedir.Kadınlarda görülme sıklığı erkeklere nazaran 3 kat fazladır.

Uyku bozukluğu;yeterince uyumuş olmanıza rağmen sabah uykunuzu hiç alamamış hissetmeniz,gece uykuya bir türlü geçememeniz, uyku esnasında sık sık uykunuzun bölünmesi olarak seyredebilir.

Yoğun ve süreğen ağrı;fibromiyalji hastaları özellikle boyun, bel, göğüs, bacaklar gibi vücudun belli bölgelerinde yoğun ağrı hissedilir..Hafif ağrılar bile yoğun ve şiddetli hissedilir. Ağrı yapmayan uyarıcılar da ağrı olarak algılanır.

Fibromiyalji Belirtileri Nelerdir?

 • bilgi

Fibromiyalji Hastası olup olmadığınızı nasıl anlarsınız..
Fibromiyalji hastalarında sık görülen tipik özellikler şunlardır:

*Geçmeyen kas ağrıları özellikle boyun ,bel, omurga,

*Gün boyunca yorgunluk hissi

*Dinlenemeden uyanmış olma hissi (sürekli uykudan uyanma)

*Noniseptif uyarılar nedeniyle, ağrının azaltılması ile hissedilen genel hassasiyet

*Ellerde ve ayaklarda uyuşukluk hissi ve karıncalanma

*Kalpte çarpıntı

*Gaz,kabızlık,ishal gibi bağırsak şikayetleri

*Üzgün veya depresif durum

*Tansiyon veya migren başağrısı

*Fibromiyalji hastaları sürekli olarak strese ağrı hissinin iletim sistemlerini bozacak istisnai bir şekilde reaksiyon gösterirler

*Psikosomatik semptomlar (hassas bağırsak sendromu, sık sık işeme, kardiyak semptomları, jinekolojik sorunlar)

*Nörolojik sorunlar (vücutta uyuşma görülme, sinirli ve iğneleyici olma, gergin olma hali, baş ağrısı)

*Hafıza problemleri,düşünce bozuklukları

Fibromiyalji Hastalığının Tedavisi Var mı?

 • bilgi

Fibromiyalji hastalığının tedavi yöntemlerine geçmeden teşhisinden bahsetmek gerek..
fibromiyalji toplumumuzda yüz kişiden beşinde görülebilmekte..kadınlarda erkeklere nazaran görülme olasığı üç kat fazla..

Buna rağmen tespit edilmesi biraz zor..Yapılan araştırmalar 100 fibromiyalji hastasının 2 tanesinde teşhis konulduğuna vurgu yapıyor.

Tam muayene yapılmazsa başka hastalıkmış gibi algılanma olasılığı var.şu hastalıklarla karıştırılmamalı..
*Bel ve boyun ağrıları
*Kronik yorgunluk sendromu
*Depresyon
*Hipotiroidi
*Uyku bozuklukları

Fibromiyaljiyi Tetikleyen Faktörler

 • bilgi

Fibromiyalji kadınlarda sık görülmekle beraber son zamanlarda işinden mutsuz olan , stres yüklü insanlar,sürekli masa başında çalışan, mükemmeliyetçi,yaptığı işin en iyisi olması için fazla efor sarfeden, çevrsinin kendinden beklentisi yüksek olan kişilerde görülme oranı yüksektir.

*Stres, kaygı,

*depresyon,

*dinlendirmeyen uyku

*aşırı egzersiz veya ağır sporlar yapmak ,

*hareketsizlik,

*soğuk ve nemli havalar

*fiziksel veya ruhsal travmalar

*enfeksiyonlar(özellikle viral)

*besin allerjileri

*yüksek doz kimyasal madde ( sabun,şampuan,yiyeceklerdeki kimyasallar vb)

*ağır metaller(sulardahavada, katkı maddelerinde)

*hormonal düzensizlikler(serotonin hormonunun salgılanmasındaki bozukluklar gibi)

hastalığı tetikleyen önemli faktörlerdir.

Fibromiyalji Ağrı Noktaları

 • bilgi

Fibromiyalji teşhis konulmasada pek çok kimsenin yaşadığı yumuşak doku romatizmal ağrı sendromudur.yorgunluk hissi ve uyku bozukluğu , vücutta yanma , batma gibi hissedilen ağrılar en belirgin özellikleridir.

ağrı bölgeleri çeşitli olmakla beraber genelde omuz,boyun,sırt kalçalar,el ayak eklemlerinde daha yoğun ağrı hissedildiği saptanmıştır.tabloda da görüldüğü üzere ğrıların en yoğun hissedildi uzuvlar şöyledir;

*Boyun bölgesinde, kasılma ağrı ve tutulmalar.

*Sırt bölgesinde, Ağrı kasılma ve kramplar.

*Ense kökünden başlayıp boyundan kollara doğru uzanan yoğun ağrılar.

*Göğüs bölgesinde kalp sıkışması gibi ağrılı kramplar,batmalar

*Bel bölgesinde özellikle kuyruk sokumuna doğru iğne batması gibi hissedilen ağrılar,tutukluklar ,kramplar,

Fibromiyalji Diyeti Nedir , Hangi Besinlerden Uzak Durmak Gerekir?

 • bilgi

Fibromiyalji teşhisi zor bir hastalık olmakla beraber tedavisi de kişiye özel olan bir rahatsızlıktır.Genel olarak bazı besinlerin fibromiyaljiyi tetiklediği ve iyileşme sürecini uzattığı gözlemlenmiştir.
Fibromiyalji hastası iseniz uzak durmanız gereken bazı besinler şunlar

* Aspartan (Doğal tatlandırıcı)
Fibromiyaljili bireylernın çoğu için aspartanla tatlandırılmış olan yiyecekler belirtileri şiddetlendirebilir. Sinir sisteminde MMDA olarak bilinen bir ağrı algılayıcısı vardır. Bir ağrı akuttan kronik hale dönüştüğünde MMDA ağrı algılayıcısını açılması için uyarır. Ekzitotoksin olarak sınıflandırılan aspartan bu olayın uyarılmasında yardımcı olur. Fibromiyaljili bireylernda halihazırda aşırı şekilde aktif olan MMDA ağrı algılayıcısı onları ağrı konusunda aşırı şekilde şüpheci yapar.

*MSG (Mono sodyum glutamat) ve nitratlar dahil gıda katkıları

Sınav Kaygısı Ve Başa Çıkma Yöntemleri

 • bilgiSınav Kaygısı sınava gireceğiniz konulara ya çok çalıştığınız için yada yeterince çalışmadığınız için ortaya çıkar.Kaygı düzeyi normalin üstüne çıkmadığı sürece zarar vermez.Kaygısız olmakta başlı başına bir sorundur.Kaygı normalin üstüne çıktığı zaman kontrol edilemez bir hal aldığı zaman sınav performansını negatif yönde etkiler.

Sınav kaygısı yaşıyor musunuz?

Şu belirtilerden birden fazlası sizi etkisi altına almmışsa sınav stresi ile karşı karşıyasınız demektir.

*bir konu hakkında yeterince bilgiye sahip olmanıza rağmen o anda zihninizin kilitlendiğini hissediyor ve hiç bir şey hatırlayamaz hale geldiyseniz

*soruyu doğru okuyamıyorsanız

*dikkatinizden kaçan , atladığınız sorular oluyorsa

*kalemi kıpırdatamaz hale geldiyseniz

*cevabı basit olan bir soru üzerinde haddinden fazla vakit harcayıp ,soru analizinde abartıya gidiyorsanız,

Stres,Kaygı ve Korkudan Kurtulmak İçin Okunacak Ayetler

 • bilgi

Çağın vebası "stres", korku, güvensizlik, umutsuzluk, aşırı heyecan, endişe, baskı gibi duyguların, vücuttaki dengeyi bozarak bedende oluşturduğu genel bir gerilim durumudur. İnsanlar strese girdikleri zaman, vücutları buna tepki gösterir ve alarma geçer. Vücutta çeşitli biyokimyasal reaksiyonlar başlar: Kandaki adrenalin seviyesi yükselir; enerji tüketimi ve vücut reaksiyonları maksimum seviyeye çıkar; şeker, kolesterol ve yağ asitleri kana bırakılır; kan basıncı artar ve kalp atışı hızlanır. Glikoz (şeker) beyne yönlendirildiğinde kolesterol miktarı yükselir, bu da vücut için tehlike anlamına gelir.

Stresin devamlılığında insan sağlığı hızla bozulur, çeşitli rahatsızlıklara yol açar.
Sürekli kaygı,stres,endişe,korku,suçluluk duygusu gibi olumsuz düşünce ve davrnışlar vücutta kalıcı hasara yol açabilir.Bunlar;

*Kaygı ve Panik: İşlerin kontrolden çıktığı hissine kapılma

*Sürekli artan terleme

*Ses değişmesi: Kekeleme, titreyerek konuşma

Başağrısına Karşı Okunacak Dualar

 • bilgi

Stres beraberinde birçok hastalığa davetiye getirir.Bunlardan bazıları bitmeyen kronik baş ağrıları,mide rahatsızlıkları,eklem ağrıları ,kalp çarpıntıları , depresyon vs...

Bu ağrı ve şikayetlerden peygamber efendimizin dualarıyla korunmak ve kurtulmak mümkün..

Peygamber efendimizden öğrenilen bazı dualar ile bu tür ağrı sızıdan kurtulmanız temennisiyle..

**Baş ağrısı için dua;

Bismillahirrahmanirrahim. Ve lehü ma sekene fil leyli ven nehari ve hüves semi-ul alim. Ve lev şae lecealehü sakina.üskün eyyühel veceu kema sekene arşirrahmani ve karra bi kararillah.

'Alllahümme bibüsütir rububiyeti , ve ta'zimis samadiyyeti , ve bi kademil ceberutiyyeti ve bi kudretil vahdaniyyeti

Kim bu duayı okumaya devam eder yada başında taşırsa başağrısı rabbimin izni ile zail olur.

Yine kim 21 defa besmelei şerife yazıp üzerinde taşırsa baş ağrısından kurtulur.

Uyku Bozukluğu İçin Dua

 • bilgi

Aşırı stres,sıkıntı ve kaygılarınız gece uykularınızı bölebilir dahası uykuya geçiş yapamayabilirsiniz.Uyku problemini yenmek için aşağıda verilen duaları okuyabilirsiniz..

Peygamber efendimiz kendisine uyku şikayeti ile gelen sahabeye şu duaya devam etmesini tavsiye buyurmuştur.

**اَللَّهُمُّ غَارَتِ النُّجُومُ وَهَدَآتِ الْعُيُونُ وَاَنْتَ حَىٌّ قَيُّومٌ لاَتَاْخُذُكَ سِنَةٌ

وَلاَنَوْمٌ ياَحَيُّ ياَقَيَّومَ اَهْدِي لَيْلِي وَأَنِمْ عَيْنِي

Okunuşu: "Allahumme ğarati'n-nücûmü ve hedeetil uyûnu, ve ente Hayyün Kayyûmün lâ-te'hüzüke sinetün ve lâ nevmün, yâ Hayyü yâ Kayyûmü ehdi leyli ve enim ayni." (11)

Anlamı: (Allah'ım, yıldızlar söndü, gözler kapandı. Sen ise hayat sahibi, daima duran ve tutansın. Seni ne bir uyuklama tutabilir, ne de bir uyku. Ey Hay olan Allah'ım, Kayyûm olan Allah'ım, gecemi rahat kıl gözlerimi kapatıver.)

Sıkıntı ,Stres ve Üzüntüye Karşı Okunacak Dualar

 • bilgi

**Ali bin Ebi Talip buyurdular ki " Rasulullah s.a.v şu duaları bana öğretti ve bir sıkıntı veya üzüntüye düştüğüm zaman okumamı emir buyurdu"

لاَاِلَهَ اَلاَّاللهُ الْعَظِيمُ الْحَلِيمُ

لاَاِلَهَ اَلاَّاللهُ رَبُّ الْعَرْشِ الْعَظِيمِ

لاَاِلَهَ اَلاَّاللهُ رَبُّ السَّماَواَتِ وَرَبُّ اْلاَرْضِ

وَرَبُّ الْعَرْشِ الْعَظِيمِ

Okunuşu;

Lâ ilâhe illallâhü’l-Azîmü’l Halîm.

Lâ ilâhe illallâhü Rabbü’l Arşi’l Az’ım.

Lâ ilâhe illallâhü Rabbü’s-semâvâti ve Rabbül ardi

ve Rabbül Arşil Azîm.

Manası;

"Allah'dan başka ilah yoktur.

O ,Büyüktür ve hilm sahibidir. Allah'tan başka ilah yoktur.

O,Büyük arşın Rabbidir.Allah'tan başka İlah yoktur.

O,Göklerin,yerin ve büyük Arş'ın Rabbi'dir."

**Enes bin malik r.a dan;
Rasülullah bir sıkıntıya düştüğü zaman 'Ya hayyü ya kayyümü bi rahmetike esteızü' duasını okurdu..

Ey diri olan ey herşeyi kudretinde tutan Allah'ım senin rahmetine sığınırım..

**Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:

Top